Góry Dominikany

Góry Dominikany:

Wbrew pozorom Dominikana to kraj górzysty. Oprócz ładnych plaż, kraj może poszczycić się (w sensie dosłownym również) – całkiem sporymi wzniesieniami, położonymi w głębi kraju – głównie w środku i na środkowym-wschodzie. Najwyższe wzniesienie ma ok. 3000 m. To bardzo ciekawe wrażenie, móc zobaczyć dookoła siebie wysokie góry i jednocześnie, w tym samym miejscu – palmy....A tak to często wygląda.

Zwiedziłem góry prowincji La Vega, Santiago, Santiago Rodriguez, Dajabon i San Juan de la Maguana. Choć cały kraj wygląda na dosyć dziki i nieokiełznany (wjeżdżając na prowincję dominikańska często miałem wrażenie, że jestem w Indonezji...), to jednak dopiero w górach można poczuć bliskość z przyrodą. Górzyste miasteczka i wioski z prowincji La Vega i Santiago wydawały mi się bardziej rozwinięte niż te z górzystych prowincji w pobliżu Haiti.... Jeśli chodzi o jakość dróg w górach CZYTAJ DALEJ W PRZEWODNIKU

Góry i regiony górzyste to często miejsca, gdzie większość ludzi żyje z uprawy roli i hodowli i zwierząt. Dlatego nic dziwnego, gdy na drodze będzie się spotykać osły objuczone sakwami, konie, pasące się krowy, kozy itd.

Skrótowe opisy terenów górskich, które odwiedziłem (szczegółowe opisy są w opisach regionów):

a) Góry prowincji okolic Santiago, Jarabacoa, La Vega – piękne widoki, przyzwoite lub dobre drogi. Super droga Jarabacoa – Constanza z chyba najlepszą górską drogą w kraju (dziesiątki zakrętów na nowo wybudowanej drodze, malownicze widoki). Jarabacoa to najlepsze miejsce, jeśli chodzi o (....) CZYTAJ DALEJ W PRZEWODNIKU

constanza dominikana

Okolice Constanzy. To miasto, podobnie jak cały region wokół Jarabacoa i La Vega to tereny żyjące z rolnictwa (i przez to - niebiedne)

b) góry okolic San Jose de Ocoa – piękne widoki, miejsce dobre do odwiedzenia jednak tylko wtedy, kiedy mamy auto terenowe lub motocykl terenowy. Tylko wtedy będziemy mogli (...) CZYTAJ DALEJ

San Jose de Ocoa

Okolice San Jose de Ocoa. Aby zrobić to piękne zdjęcie, autor niniejszego tekstu musiał godzinę tłuc się po kamienistej i wyboistej drodze, na swoim - niezbyt terenowym skuterem 110c... Także jeśli chcecie zwiedzać region San Jose de Ocoa, a nawet wybrać się stamtąd do Constanzy (czyste szaleństwo ! 😉 ) , polecam wehikuł na każdy teren...

c) góry okolic Sań Juan de Maguana i Sabaneta – piękne widoki (zwłaszcza w Sabanecie z jeziorem o tej samej nazwie) i przeciętne drogi (przejezdne). Okolice Sań Juan to w istocie wielkie pola uprawne, teren bardzo rozwinięty rolniczo, z tego też powodu Sań Juan de Maguana to miasto rozwinięte i momentami prawie" europejskie.

góry san juan de la maguana

Kolejny malowniczy region Dominikany - San Juan de La Maguana

d) góry okolic Dajabon i Restauracion – raczej kiepskie drogi i bardzo biedny region (szczególnie okolice Restauracion), nie polecam jakoś specjalnie tego regionu do odwiedzania.(patrz: Restauracion)

restauracion

Okolice Restauracion - dzikość i.... smutna bieda.... Nie tak daleko od Haiti, ale ciągle w Republice Dominikany

e) góry okolic Sabanety i Santiago Rodriguez – coś w klimacie pomiędzy górami Santiago i Jarabacoi a górami okolic Restauracion. Jeszcze nie tak biednie jak w Restauracion, ale już nie tak bogato jak w okolicach Santiago.

f) góry prowincji Barahona – miasteczko Polo. Dziko, na uboczu i głębokiej prowincji kraju, niezbyt zagospodarowany i rozwinięty region.Generalnie nic specjalnego, choć różnica temperatur, gdy w górskim miasteczku Polo mamy około 10 stopni Celsiusa mniej niż na dole w mieście Cabral – robi różnicę. A to tylko pół godziny drogi...Na dole upał, na górze przyjemny chłód.
 Szczegółowe opisy górskich miejscowości - TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij proszę * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.